Home > Our Pride & Joy > Co-Curricular Achievements > 2015

2015

DateEvent / News
 14 OctAnti-Drug Art Competition 2015 Traditional Art Category (Junior) - Commendation award
Anti-Drug Art Competition 2015a.jpg

Tracy Yap Qian Le (P4.6)
 SeptChinatown Lantern Painting Competition 2015
Consolation Prize - Tan Jo Yi (P4.5)
Joyi Lantern painting consolation.jpg
  
  
  
 AugustSG50 Choir Concert (SV Choir group)

SG50 Choir.jpg
 August2015 MOE National Day Observance Ceremony  (SV Chinese Dance group)

2015 MOE observance ceremony.jpg
 27 July 2015 Youth Celebrate! @National Stadium - CCA groups

2015 Youth celebrate.jpg
 30 July2015 Singapore Youth Festival Art Exhibition 

SYF-P4.jpgCertificate of Participation:
- Tan Jo Yi (P4.5)
- Ynez Loo Jia Jie (P4.6)
- Yam Yen Yee (P4.7)
- Jolene Png Yi Hwee (P4.4)









SYF (2).JPG


















Certificate of Participation:
  • Chan Yee Yang (P5.7) 
  • Liu Zhi Qi (P6.1) 
  • Valencia Lim (P6.1) 
  • Nur Sabrina  Batrisyia Bte M F (P6.1) 
  • Ayra Qistina Bte Mohamed Jufri (P6.2) 
  • Shirlyn Toh Peirong (P6.3) 
  • Lim Cheng Da (P6.4) 
  • Shannon Chua Xuan Run (P6.8)

 14 June 2015 Dragon Boat Carnival  On-The-Spot Art Contest 
2015 Dragon Boat Art-Shin Yee2.jpg

2015 Dragon Boat Art-Yen yee.jpg
 Cat B : 1st  - Lee Shin Yee  (P5.8) Cat C: 1st - Yam Yen Yee (P4.7)
2015 Dragon Boat Art-Tan Joyi2.jpg2015 Dragon Boat Art-Ynez.jpg
 Cat B : 3rd - Tan Jo Yi (P4.5) Cat B : Consolation Prize - Loo Jia Jie Ynez (P4.6)


 June Staedtler World Kid Colouring Day (for Upper Primary) 2015
Consolation Prize - Tan Jo Yi (P4.5)
2015 Staedtler-Joyi1.jpg

 13 JuneCommunity Sports Festival 2015 – Kite Decoration Competition - 1st Prize
Mithra Balamurugan P6.6

2015 Kite deco2.jpg
 29 May Boys' Brigade JM Fraser Award (for year 2014) - Gold Honours Roll
 28 April2015 National Rope Skipping Championships
Senior Boys Speed Relay – 4th
  • Khoo Yan Zhi (P6.7)
  • Gao Wei Jie (P6.9)
  • Basil Goh (P6..1)
  • Lew Sun Zhe (P6.7)
  • Lee Ga Hao (P6.7)
2015 National Rope skipping.jpg

 18 AprilGirls’ Brigade Company Award (for year 2014) - Silver
2015 GB-Silver copy.jpg
 18 April 56th National Schools Swimming Championship 2015 – 4th
2015 National swimming championship-Eden2.jpgEden Lim Jun Xi (P6.9)

 8 April2015 National Track and Field
2015 Track n field2.jpg
Ken Hayashi (P6.9)
  • B Boys High Jump National - 3rd 
  • B Boys 100m hurdles National - 3rd 
2 April2015 West Zone Rope Skipping Championships
2015 West zone Rope skipping.jpg
















  • Junior Girls:
    4th in Speed Relay -- Ong Xiu Hui 5.3, Chan Si Ying 5.6, Crystal Goh 5.6, Lim Zhi Yan 5.7 and Trena Lee 5.7
    4th in Double Under - Chan Si Ying 5.6

  • Senior Girls:
    4th in Double Dutch - Tricia Wong 6.6, Joanna Khor 6.6, Chou Wei Zhi 6.7
    2nd in Individual Double Under - Joanna Khor 6.6

  • Senior Boys:
    2nd in Double Under - Lee Ga Hao 6.7
    3rd in Individual Speed - Gao Wei Jie 6.9
    Champion for Speed Relay - Basil Goh 6.1, Khoo Yan Zhi 6.7, Lee Ga Hao 6.7, Lew Sun Zhe 6.7, Gao Wei Jie 6.9
    3rd in Creative Pair - Lee Ga Hao 6.7, Lew Sun Zhe 6.7
    4th in Double Dutch - Basil Goh 6.1, Khoo Yan Zhi 6.7, Gao Wei Jie 6.9

  • Overall West Zone Championship - 3rd

Congratulations to all ! 
 11 Feb2015 West Zone Primary Schools Badminton Championships  - 3rd
Our Senior Girls came in 3rd  in the West Zone Primary Schools Badminton Championship 2015. Congratulations to all & well done!
2015 West zone badminton-web.jpg
 5 March2015 School Digital Media Award
Students' Animation (Primary) - Merit Award

Our Media club team has submitted an animated video entitled "Saving Water" to the School Digital Media Award competition. They have achieved a Merit Award for their effort. Well done!
2015 SDMA.jpg